Chiny i Stany Zjednoczone są przyzwyczajone do wojen handlowych. Chiny traktują to jako kwestię biznesową, ale większym zagrożeniem wydaje się zaangażowanie Ameryki w Cieśninie Tajwańskiej. Chińskie Ministerstwo Obrony wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że Stany Zjednoczone zagroziły bezpieczeństwu narodowemu, dostarczając Filipinom i Tajwanowi samoloty F-16.
„Stany Zjednoczone mocno stoją u boku naszych sojuszników i partnerów w regionie Indo-Pacyfiku i nadal podejmujemy zdecydowane działania w celu przeciwdziałania zagrożeniom, wzmacniania odporności gospodarczej i promowania wspólnych interesów” powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA w rozmowie z Newsweekiem.
Wzmacnianie Tajwanu i Filipin jest częścią trwającej strategii militarnej Ameryki, ustanowionej po raz pierwszy podczas zimnej wojny w celu ochrony USA przed Związkiem Radzieckim i Chinami. Narody te znajdują się w obrębie Pierwszego Łańcucha Wysp, który Ameryka postrzega jako swoją pierwszą linię obrony przed Chinami, gdyby doszło do wojny. Wyspy Riukiu, archipelag japoński, Borneo i Wyspy Kurylskie są również uwzględnione w tym planie, który rozciąga się od Półwyspu Kamczackiego na północnym wschodzie po Półwysep Malajski. USA są przygotowane do wprowadzenia blokad w przypadku konfliktu i utrzymują obecność w tym regionie.
Marynarka Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN) stała się największą na świecie flotą nawodną. Chiny są przygotowane do rozmieszczenia okrętów podwodnych o napędzie atomowym, lotniskowców i zaawansowanych systemów rakietowych, aby przeciwstawić się USA i ich sojusznikom w tym regionie.
W rzeczywistości Chiny niedawno przeprowadziły zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia morskie w całym Pierwszym Łańcuchu Wysp. Około 90 okrętów i myśliwców ćwiczyło patrolowanie tego obszaru, w szczególności w pobliżu Tajwanu. Siły Rakietowe ALW dysponują teraz rakietami balistycznymi i rakietami powietrze-powietrze, które, jak wierzą, mogą zniszczyć Marynarkę Wojenną USA.
W zeszłym miesiącu Tajpej zakupiło od USA 66 nowych samolotów myśliwskich F-16/D Block 70. Manila złożyła zamówienie na 16 samolotów myśliwskich F-16C Block 70/72 wraz z innymi zapasami wojskowymi na początku kwietnia. Ameryka utrzymuje, że dotrzymuje obietnic zawartych w ustawie o stosunkach z Tajwanem z 1979 r., która zobowiązuje do dostarczania Tajwanowi „broni defensywnej”.
„Proponowana sprzedaż tego sprzętu i wsparcia nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w regionie” oświadczyła Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego USA po udzieleniu pomocy wojskowej Filipinom. Traktat o wzajemnej obronie z 1951 r. stanowi, że atak na USA lub Filipiny na Pacyfiku wciągnie oba narody w wojnę.
Napięcia wokół tego obszaru są o wiele bardziej niepokojące niż kwestia ceł. Chiny uważają, że USA zagrażają ich suwerenności, odrzucając politykę Jednych Chin i próbując powstrzymać Chiny przed zdominowaniem regionu. USA uważają, że podejmują odpowiednie środki zaradcze w celu ochrony siebie i swoich sojuszników przed chińską agresją. W miarę jak presja wzrasta, oba narody są przygotowane do zwiększenia swojej obecności i wydatków na obronę w regionie.
Link do oryginalnego artykułu: LINK
| Anglo-amerykański establishment buduje systemy wojskowe Chin. | W obronie Iranu, Chiny grożą "trzecią wojną światową". | Amerykańska strategia blokowania ekspansji Chin. | Rada Atlantycka wzywa do obalenia prezydenta Chin Xi Jinpinga. | Główny trend to nadal wojna. | Kissinger o zagrożeniu wojny między USA i Chinami. | Generał sił powietrznych mówi swoim oficerom, że w 2025 będzie wojna z Chinami. | Rząd USA przekazał Chinom technologię do budowy „nuklearnych baterii”. |