Chińska odpowiedź na inflację: Foxconn wymieni pracowników na miliony robotów.
Tyler Durden, Zero Hedge
USA
2011-08-01
Nauka i technologia
Największy na świecie niezadłużony, oparty na pracy niewolników, tajwański gigant technologiczny Foxconn, znany również jako miejsce produkcji wszystkich iPhone'ów, iPadów, etc, właśnie ogłosił, że będzie rozwiązywał problem wzrostu wynagrodzeń w taki sam sposób jak to dawno zostało zrealizowane w USA: zlecając wykonanie prac około milionowi robotów.
 
Ironią jest to, że ostatni raz kiedy pisaliśmy o Foxconn, pytaliśmy: "co się stanie, gdy miliony Chińczyków zdadzą sobie sprawę, że za pieniądze które zarabiają mogą jedynie kupić połowę kanapki i zaczną domagać się podwyżek. Co stanie się z marżami firmy Apple?". Mamy teraz odpowiedź.

Za Xinhua:
"Tajwański gigant technologiczny Foxconn w ciągu trzech lat zastąpi niektórych ze swoich pracowników milionem robotów aby zmniejszyć rosnące koszta pracy i poprawić efektywność, powiedział w piątek Terry Gou, założyciel i prezes firmy. Roboty będą wykorzystywane do prostych i rutynowych prac, takich jak natryskiwanie, spawanie i montaż, które są obecnie prowadzone głównie przez pracowników, powiedział Gou na balu partii robotniczej w piątek wieczorem."

Dla przypomnienia Foxconn z ponad 1 mln pracowników, ma dostatecznie dużo ludzi na liście płac, że jeśli byliby zmobilizowani byłaby to w ogólnej liczbie pracowników 5 co do wielkości armia na świecie, zaraz po Walmart choć zamiast lokalizowaniu ich po całym świecie, są skoncentrowani w jednej małej przestrzeni.

Firma obecnie posiada 10.000 robotów, i liczba ta wzrośnie do 300.000 w przyszłym roku i do 1 mln w ciągu trzech lat, zgodnie z Gou.

Foxconn, największy na świecie producent komponentów komputerowych, który montuje produkty takich firm jak Apple, Sony i Nokia, jest w centrum uwagi po serii samobójstw pracowników pracujących w masywnym kompleksie chińskich fabryk, które niektórzy winią na trudne warunki pracy.

Firma zatrudnia obecnie 1,2 mln osób, z czego ok. 1 mln z nich pracuje w Chinach kontynentalnych.

Co się stanie gdy inne chińskie firmy, zdecydują się na takie same posunięcia i zaangażują się w zamienianie pracowników na roboty? Oczywiście marże będą wzrastać a towary z Chin odnotują spadek cen. Ale co się stanie z nieuchronnymi falami niezadowolonych dziesiątek milionów zwalnianych pracowników zastępowanych przez maszyny?

Czy to czas na kolejną odsłonę dystopii Philipa K. Dicka, wpisującą się w coraz bardziej zrobotyzowaną przyszłość? Czy wiemy już, jak to się skończy?


Link do oryginalnego artykułu: LINK



Więcej na ten temat

 Komentarze

Musisz być zalogowany, aby móć komentować. Jeżeli nie posiadasz konta zarejestruj się.
 
Nazwa użytkownika
Hasło
 

Więcej
Nauka i technologia

Technotronika. Naukowcy odkryli jak wyłączyć wiarę stosując przezczaszkową stymulację magnetyczną.

Technotronika. Naukowcy odkryli jak wyłączyć wiarę stosując przezczaszkową stymulację magnetyczną.

Wielu z nas ma silne przekonania religijne. Religie mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla jednostek; wspierają całe...

Kolejny sabotaż z łodziami. 26 barek uszkodziło mosty i tamę na rzece Ohio.

Ponad dwadzieścia barek zerwało się z cum na rzece Ohio i popłynęło w dół rzeki, co spowodowało, że władze lokalne...

Tajny eksperyment geoinżynieryjny nad San Francisco ma zwiększać zachmurzenie.

Kontenerowiec „stracił zasilanie” w porcie w Nowym Jorku, tuż przed mostem Verrazzano-Narrows.

Dlaczego CERN i NASA robią eksperymenty podczas kwietniowego zaćmienia Słońca nad Ameryką Północną.

Więcej
Globalne trendy

Przemysł reprodukcyjny.

Przemysł reprodukcyjny.

Przez najbliższe trzy dekady przejścia postindustrialnego przemysł będzie głównie rozwijał obszar rozwiązań medycznych...

Internet Ciał.

Jeden z głównych amerykańskich think-tanków opracował w 2020 r. dla amerykańskiego rządu dokument „The...

Post-industrialne miasta w 2035 roku.

Wstrząsy na rynku żywności 2020-2030.

Wojskowe NBIC do 2040 roku.

© 2010-2021 PRISON PLANET.PL  |  Wszelkie prawa zastrzeżone